Polli-mon Go!

beporzó rovarokat célzó polgári tudományos kutatás

Polli-mon Go!

Beporzó rovarok vizsgálata fontos, hogy meg tudjuk védeni őket. Az adatgyűjtéshez te is csatlakozhatsz!

A növény-beporzó rendszerek rendkívül fontos szerepet játszanak a legtöbb szárazföldi ökoszisztémában. Az állati beporzás a mezőgazdaság egyik alappillére. Mindeközben egyre több vizsgálat számol be a beporzó rovarok drasztikus csökkenéséről, melynek számos oka van. E probléma kezelése csak a tudomány és társadalom több szintű együttműködésével valósítható meg, amelyhez a változási folyamatok széles körű feltárása és megértése szükséges.

A társadalmi együttműködés már az adatgyűjtés szintjétől kezdve megvalósítható akár kis iskolás gyerekek által is elsajátítható adatgyűjtési módszerekkel, amennyiben a professzionális adatgyűjtés mellett lehetővé tesszük bárki számára az adatgyűjtésben való részvételt. Ilyen módon nagy területen sok adatot tudunk gyűjteni, amely lehetővé teszi az időbeli változások hosszú távú nyomon követését, a különböző élőhelytípusok és azok kezelési módjainak (pl. egy gyep ritka vagy gyakori kaszálásának) összehasonlítását és a különböző környezeti tényezők (pl. klímaváltozás) hatásának értékelését. A közösségi alapú tudományos adatgyűjtés további előnye a közösség építő, tanító és szemlélet formáló hatása mellett, hogy a természetben eltöltött idő bizonyítottan pozitív hatással van az emberi jólétre.

Az adatgyűjtésen túl a kutatási projekt naprakész, bárki által értelmezhető (interaktív) betekintést nyújt az eredmények azonnali felhasználásának érdekében a döntéshozás és további kutatási projektek számára is. A közösségi tudományos adatgyűjtés ilyen módon kombinálva a nyílt tudományos elvek alkalmazásával hozzájárulhat a kutatási eredmények hatékonyabb társadalmi bemutatásához és gyakorlati felhasználásához.

Adatgyűjtés néhány perc alatt

Amennyiben éppen egy kijelölt mintavételi hely mellett állsz, akkor 5 perc alatt elvégezhetsz te is egy adatgyűjtést a Polli-mon Go! mobil alkalmazás segítségével.

Adatgyűjtő mobil alkalmazás

Az adatgyűjtéshez készítettünk egy webes alapú mobil alkalmazást amit innen tudsz telepíteni:

https://openbiomaps.org/projects/pollimon/pwa/

Az alkalmazás leírását megtalálod itt. Google fiókkal regisztráció nélkül azonnal tudod használni a mobil alkalmazást. A használathoz engedélyeznek kell a helyadatok használatát!

Az 5 percig tartó beporzó számlálás után kell egy egyszerű és gyors növényzeti állapot felmérést is végezned.

Az adatgyűjtés módjának részletes leírását itt találod meg.

A beporzó rovarokról itt találsz képes leírásokat.

Közösségi adatgyűjtés közterületeken

A közterületeken kijelölt állandó mintavételi helyeken bárki végezhet beporzó rovar megfigyeléseket. Az így gyűjtött adatokat megpróbáljuk a magánterületeken kertekben és természetközeli élőhelyeken gyűjtött adatokkal összehasonlítani. Léteznek intézmények által kijelölt állandó mintavételi helyek, például Debrecen város önkormányzata által kijelölt helyek, vagy a Debreceni Egyetem botanikus kertjében található mintavételi helyek. Ezeken a helyeken is bárki végezhet felméréseket!

Te is létrehozhatsz új állandó mintavételi helyeket, amelyeket rendszeresen tudsz látogatni, saját kertben, vagy akár közterületen is.

Köszönjük a hozzájárulásodat!

Adatgyűjtési protokoll